Grupe mici de partasie

De ce grupe mici?

Scopul Bisericii Golgota este sa dezvolte inchinatori adevarati, crestini maturi care sa predice pe Hristos prin vietile lor. Noi credem ca aceasta dezvoltare se produce atunci cand un crestin are partasie regulata cu Dumnezeu prin rugaciune, citirea Cuvantului lui Dumnezeu si partasia cu alti credinciosi.

Un astfel de cadru in care un crestin se poate dezvolta este si grupul de partasie, asa zisul ”grup mic”. De aceea noi recomandam membrilor bisericii precum si celor care vor sa creasca din punct de vedere spiritual sa se implice intr-un grup mic de partasie.

Grupurile sunt formate din 7-13 persoane care se intalnesc cel putin o data la doua saptamani cu scopul de a se inchina lui Dumnezeu, a se ruga impreuna, de a studia Cuvantul lui Dumnezeu, de a avea partasie unii cu altii si de a-i sluji pe alti oameni. Grupurile sunt formate in principal din membrii bisericii dar sunt invitati toti prietenii care doresc sa-L cunoasca pe Dumnezeu. Grupurile sunt formate din familii iar pentru tineri si adolescenti sunt grupuri mixte. Fiecare grup are un lider care coordoneaza activitatile grupului si vegeheaza la urmarirea scopurilor propuse.

Temele de studiu ale grupelor mici sunt legate de predicarea mesajelor de Duminica urmarindu-se o aprofundare a Cuvantului lui Dumnezeu in viata fiecarui credincios.