Copii

Cine suntem?

O echipa de 12 invatatori (unii dintre noi parinti) entuziasti, fiecare cu diferite aptitudini, organizati pe grupe de cate trei. Periodic, participam la cursuri si conferinte dedicate invatatorilor de Scoala Duminicala, pentru ca ceea ce facem sa facem cat mai bine.

Pe cine invatam?

Pe orice copil care are varsta cuprinsa intre 3 si 12 ani.

Copiii sunt organizati pe grupe astfel:

– grupa mica: 3-5 ani

– grupa mijlocie: 6-7 ani

– grupa scolarilor mici: 8-9 ani

– grupa scolarilor mari: 10-12 ani

Ce ii invatam?

– Cuvantul lui Dumnezeu, prin memorarea de versete si pasaje din Biblie, povestiri biblice

– despre cine este Dumnezeu: Tatal, Fiul si Duhul Sfant

– sa se inchine Domnului prin cantare, rugaciune, slujire, darnicie

– sa-si dezvolte trasaturi de caracter placute lui Dumnezeu: respect fata de ceilalti, bunatate, sinceritate, harnicie, curaj etc.

– sa se descopere pe sine

– sa relationeze cu ceilalti copii etc.

…pe scurt: Calea catre Cer!!

Cum ii invatam?

– prin experimentare, prin jocuri, povestiri, teatru de papusi, joc de rol, scenete, flanelograf, cantece, concursuri, prin obiectele si natura din jurul nostru, prin slujirea altora, creatii proprii, lucru manual…totdeauna altfel!!

De ce ii invatam?

Pentru ca numele acestor copii sa fie scrise in Cartea Vietii!

Cand ii invatam?

– in fiecare duminica dimineata intre orele 10-12, cu exceptia primei duminici din fiecare luna si cu exceptia vacantelor scolare

– cu ocazia iesirilor programate in afara Bisericii, iesiri organizate pe fiecare grupa in parte

Unde ii invatam?

La Biserica Golgota, Piata Atena nr.1. Intrebati un frate usier si veti primi indrumare spre salile grupelor.

A, si … inca ceva:

Intr-o lume in care orice curs pentru valori efemere costa bani, aici, unde invatam valorile eterne, “cursurile” sunt gratis !! 🙂

Asteptam cu toata dragostea orice copil cu varsta intre 3 si 12 ani!!